Příběh od Aleše a Moniky

Náš „příběh Dubldom“ se započal na podzim 2018 kdy jsme začali uvažovat o bydlení, dřevostavbě která by nebyla zas tak obrovská, ale vzdušná, líbivá a zapadající do přírody, vzdálené té městské a vesnické zástavbě. Po důkladnějším pátrání po internetu a v katalozích jsme objevili něco co se nám na první pohled zalíbilo. Téměř okamžitě jsme se ohlásili k prohlidce vzorového DD domu v Ústí nad Labem a při prohlídce a povídání o tom jak se tyto domy staví, nejenom u nás, ale hlavně jak kvalitně jsou zhotovovány, jsme měli jasno. Dům byl pro nás pěkný nejenom zvenku ale i dispozičně i uvnitř, což často nebývá pravidlem. A při návštěvě jsme vše viděli tak jak se vše připravuje a vyrábí v přilehlé firmě, než je odesláno k instalaci. Po obdržení rezervace jsme podepsali, zaslali zálohu a tak vše začalo...

V celkem krátké době jsme po několika konzultacích obdrželi ten „náš“ projekt (tenkrát ještě DD65) a vydali se s ním na stavební úřad. Komunikace s vedoucím úřadu byla velice vstřícná, trošku možná nedůvěřivá, když jsme začali mluvit o dřevostavbě, ale poradili nám jak do začátku a proces povolení mohl začít. Protože jsme nechtěli uvíznout někde napůl mezi povolovacími razítky, tak jsme zadali zařizováni stavebního řízení místní projekční kanceláři. I tak jsme někdy byli v úzkých, zvláště když jsme chtěli být ekologičtí a hned od počátku žádali o povolení k čističce odpadních vod. Povolení čističky je snad obtížnějsí řízení než samotná stavba a mix všech povolení a přístupu odboru životního prostředí znamená problém. V průběhu stavebního řízení se navíc změnilo pár předpisů, což u nás třeba představovalo změnu v dokumentaci o energetické náročnosti stavby. Nově s přídáním tlouštky izolace a výpočtem vše vyhovělo. Díky flexibilitě firmy.

Pozitivním momentem v průběhu přípravy stavby bylo, že nám firma nabídla jako prvním provedení většího DD77. To malé navýšení plochy, přídání 0,5 m na krajích v konci znamená mnoho a díky tomu se vnitřní dispozice mnohem vylepší, a všechny pokoje se zůtulní. Změna stavebního řízení a projektu nebyl problém a tak vše mohlo pokročit dále.

Pro stavbu jsme měli zakoupený pozemek bez sítí, takže jsme začali pracovat i na přípojkách. Znova se nám vyplatilo, že najatá projektová kanceelář dokázalo nabídnout i provedení všech prací nebo poradila na koho se obrátit. I následně když jsme zjistili, že původní studna na pozemku nevystačí a v rekordním čase jsme zrealizovali vrt na vodu.

Pro umístění domu jsme od začátku počítali s vruty a ocelovým roštem. Toto jsme si zařizovali sami, ale nakonec jsme byli rádi že např.  instalaci vrutů jsme mohli zadat doporučené firmě ze severu Moravy. Náš pozemek je svažitý a i po částečném srovnání plochy jsou v dolní části vruty s 150 cm nad zemí. Takže preciznost a kvalita instalace je tu namístě. Na druhé straně jsme ocelový nosníkový rošt zadali jedné místní firmě, ale tady se úplného dokončení téměř nedočkali. Nakonec jsme ještě ochranné nátěry stříkali téměř pár dní před instalací domu.

Doprava domu a instalace je zážitek! Všechno bylo naložené na 3 nadrozměrných kaminonech a pod plachtami a tak dorazilo po uzké silničce až k nám na pozemek. Pak se vše postupně začalo usazovat na místo a postupně se tvořil náš dům. Díky dispozici domu na pozemku u silnice jsme museli použít jeřáb o nosnosti 72t,věc trochu složitější, ale pak všechno fungovalo jak má. Stavební tým vlastně dělal instalaci domu této velikosti poprvé, ale díky jejich zkušenosti a řemeslné zručnosti vše dopadlo na jedničku. Tak jsme to vše den za dnem, celý týden pozorovali. Přesně na 1.máje jsme přebírali stavbu a měli všichni radost jak to vše proběhlo. Konečně i pro mnoho lidí z okolí to byla událost. Chataři z nedalekého okolí jeden týden opustili své chatky a když se vraceli po týdnu na víkend koukali na úplně nový dúm, který jim vyrostl v okolí. A určitě se všem líbil, protože většina projíždějích aut přibržďovala a nebo zastavovala, aby si vše lépe prohlédli. Dubldom totiž není jen běžnou dřevostavbou, jeho architektonický prvek a styl je zřejmý zvenku, zevnitř i na mnoha detailech.

Pak začala fáze zařizování, nakupování a instalací nábytku a spotřebičů. Aby to vše pěkné v tomto domě se zvýraznilo a zůtulnilo. Jsme rádi že jsme si uhájili vlastní vybranou dlažbu a sanitární vybavení a jsme rádi že nám firma vyšla vstříc a instalovala velký sprchový kout i vanu hned ve vedlejší místnosti. „Pár“ osobních maličkostí které i po čase dokážeme ocenit.

Jsme rádi, že jsme že jsme vybaveni klimatizací, infrapanely a krbovými kamny zároveň, což v dnešní době je nejenom skvělým komfortem, ale i podtrhuje energetickou „nenáročnost“ stavby. Díky tomu máme dodnes velice nízké náklady na energie což je ten benefit do budoucna. Navíc velká okna nejem upoutají na první pohled, ale jak zasvítí sluníčko dovytápějí prostor uvnitř. Okolní sousedé nám říkají, že si žijeme jak ve slunečném domě. Z okolních komínu už od podzima kouří z komínů a my si užíváme příjemného přirodního tepla. V létě je samozřejmě klimatizace výhodou, ale vše lze přes mobilní aplikaci na dálku ovládat a tak přijet domů vždy s komfortním schlazením.

Výtečným benefitem je i velká terasa, kde jsme si upravili pohodlné sezení nejenom k příjmnému odpolednímu odpočinku a výhledu do krajiny z našeho „levitujícího“ domu, ale často využívané k posezení s návštěvami a občasnými BBQ. 

Díky pečlivé a neúnavné aktivitě se proměňuje i naše okolí domu, a velký pozemek se zaplňuje množstvím rostlin, keřů a stromů takže dotváří k lepšímu toto odlehlé místo. Všichni sousedi si pochvalují jak pěkně dům a vše okolo domu vypadá. A tak i nám se žije s Dubldomem krásně...:)

Aleš a Monika