Tomáš Nebáznivý, Dubdom 65, Dřínov

 

Proč jste hledali nové bydlení?

Po více jak dekádě strávené v ruchu Prahy jsem se rozhodl pro cestu většího klidu, čistšího vzduchu a hlavně, blíže k přírodě.

 

Jak jste se dostali k Dubldomu?

Projekt jsem znal již delší dobu, ale před tím, než jsem společnost vůbec oslovil, projel jsem si snad všechna videa k Dubldomu, která jsem na YouTube našel. Přeci jen, jedná se svého druhu o unikátní projekt a zkušeností moc nebylo. Nicméně, hodnocení majitelů i ze zahraničí mě přesvědčilo k tomu, že Dubldom oslovím a zkusíme se dohodnout. Dohodli jsme se😊.

 

Jak jste se v domě zabydleli?

Bydlení v Dubldomu je specifické v tom, že to není klasická roubenka, ani standardní dřevostavba, která je dnes asi nejčastější stavbou. Přiznaná dřevěná konstrukce v kombinaci s plechovou střechou vypadá opravdu dobře. Po přestěhování z běžného pražského činžáku to byla opravdu příjemná změna. Volba stavebního pozemku a umístění Dubldomu má své genium loci.

 

Jaké jsou vaše náklady na vytápění?

V Dubldomu bydlím více jak rok, takže náklady jsou již zřejmé. Na začátku to bylo celkem otazník, jelikož jsem nevěděl, co mě čeká. Nicméně jsem velmi mile překvapen. Vytápění je zajištěno 1 multisplit jednotkou klimatizace, krbovými kamny a vyhřívanou podlahou v koupelně. Vše jsem nastavil tak, aby se topilo efektivně a v případě, že člověk není doma, je v zimě barák temperován na 16 °C. Pokud to jen trošku šlo, vytápěl jsem dřevem. Při topení v krbových kamnech je v Dubldomu již během hodiny k 20 °C, i když byl barák „vychlazen“. Nemám rozdělené náklady pouze na vytápění a zbytek, ale celková roční spotřeba energie v Dubldomu 65 je cca 4,2 MW/h. Celkovou spotřebou rozumím spotřebu energie všemi spotřebiči v domácnosti.

 

Jaké má podle vás bydlení v DD výhody/nevýhody?

Výhody:

·         Je to fakt krásné a stylové bydlení

·         Rychlé vytopení

·         Příjemná vůně dřeva i po roce bydlení

·         I v zimě není podlaha studená, ale příjemná na chození bez obuvi

·         Nádherné vzdušné bydlení – prosklení.

 

Nevýhody:

·         Podlaha je měkká, takže cokoliv na ni spadne, je ihned vidět. Člověk se musí naučit extra opatrnosti.

·         U stěn je to obdobné, ale přeci jen, je mnoho snazší udržet je nepoškozené

·         Při větším poškození (pravděpodobně) složitější oprava/výměna, ne pouze zatažení sádrou.

·         Kročejová průzvučnost. Ať chcete nebo ne, zvuky se šíří stěnami intenzivněji v porovnání s klasickou zděnou stavbou. I pokud je člověk úhlopříčně přes celý barák a mluví trochu hlasitěji, je to slyšet i ve vzdáleném pokoji.

·         Oproti zděné stavbě, kde je využit vliv temperace stavby, zde toto není prakticky možné. Proto je třeba v létě více větrat, aby nebylo příliš vedro. Já to vyřešil instalací automatických termoizolačních rolet (okna jsou na východ). Další možností by byla instalace rekuperace. Nebo v kombinaci s fotovoltaikou využívat energetické zisky pro klimatizaci.

 

Doporučili byste Dubldom?

I přes svá specifika ANO. Je to jiné, moderní, nádherně prosklené a vzdušné bydlení. Nejlépe by se asi hodilo někam do hor😊.